Noha magazinunk újságírói nem jövőbelátók és nincs varázsgömbjük sem, megpróbáljuk a választási esélyeket latolgatni. Figyelem! A tévedés jogát fenntartjuk.
Újságunk a nagyobb közvélemény-kutatók márciusban mért adatait veszi figyelembe.
Republikon: Fej-Fej mellett a jelenlegi kormánypárt és az ellenzék
A Republikon mérése szerint igen szorosnak tűnik a választási verseny. Szerintük azon fog múlni, hogy melyik pártszövetség tud több szavazót megszólítani és aktivizálni vasárnap.
A jelenlegi parlamenten kívüli kisebb pártok nem jutnának be az országgyűlésbe.
Publicus intézet: Nagyon szoros verseny
A Publicus Intézet a Népszava megbízásából, 1001 fő megkérdezésével készített országos reprezentatív közvélemény-kutatásban vizsgálta a kormány és az ellenzék támogatottságát.
A válaszadók 33 százaléka a Fidesz-KDNP szövetségre, 31 százaléka pedig az Egységben Magyarországért szövetségre szavazna – az összes megkérdezett körében. A Mi Hazánk Mozgalom támogatottsága kettő, a Kétfarkú Kutyapárté egy százalék; az összes egyéb párt összesen egy százaléknyi támogatottsággal bír. A bizonytalanok aránya 32 százalék.
IDEA: Biztos FIDESZ előny
A Fidesz–KDNP és az ellenzék szavazóinak elszántsága között lényeges különbség van, így a biztos szavazók körében tovább nőtt, és hibahatáron túli mértékre emelkedett a kormányzópárt előnye.
A Fidesz–KDNP támogatottsága 1 százalékponttal emelkedett, és így elérte a 50 százalékot, miközben az ellenzéké 1 százalékponttal csökkent. A választáson biztosan résztvevő, listapreferenciával rendelkezők körében nincs más párt, amely elérné a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalékos támogatottságot.
MEDIAN: kicsi Fidesz előny, nőtt a különbség a két pártszövetség között
A teljes népességen belül a választani nem tudók/nem akarók aránya 13-ról 20 százalékra nőtt.
A baloldali pártszövetség esélyei romlottak. A Mi Hazánk Mozgalom bejutási küszöbön áll szerintük.
Parlamenten kívül: Melyek a kis pártok esélyei?
Lapunknak Dr.Stelli-Kis Sándor, a Megoldás Mozgalom Budapest 13. választókörzetének képviselőjelöltje beszélt a parlamenten kívüli pártok lehetőségeiről:
„ Az a kérdés milyen lesz a részvétel. Azt mondják, hogy a magas részvételi arány nem kedvez a kisebb pártoknak. Ebben nem vagyok annyira biztos. Szerintem a magas részvétel azért kedvezne a kisebb pártoknak, mert mind a két nagy tábornak van egy aktív politika fogyasztó közönsége, aminek viszont van egy határa. Körülbelül ez 1,8-2 millió embert jelent pártszövetségenként. Ha megugrana a részvétel mintegy 80%-ra, akkor már megjelennének azok a szavazók, akik nem aktív politika fogyasztók – tehát akik vacillálnak és az utolsó pillanatban döntik el kire teszik voksukat. Ezzel megnőhet a kisebb pártok esélye.”
Továbbiak a rovatban
Kormányinfó: a kormány javaslatot tesz a veszélyhelyzet jogállásának kiszélesítésére
Reynders: “Nincs pozitív fejlemény a jogállamiság magyarországi helyzetével kapcsolatban”
Háború Ukrajnában – Új szakaszba lép a konfliktus